niedziela, 27 kwietnia 2014

Gołąbki w II odsłonie z warzywami (zapiekane) :)

Próbowaliście kiedyś, zapiec gołąbki w piekarniku ? My właśnie tego dokonaliśmy :P. I powiemy wam szczerze, że efekt bynajmniej smakowy przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania. Rodzinie bardzo smakowało :D




·         Pół kapusty włoskiej
·         1 szklanka kaszy jaglanej
·         20-30 dag pieczarek
·         1 czerwona papryka i 4-5 małych marchewek
·         Ser żółty tarty ok. 15 dag
·         Pół kostki rosołowej warzywnej
·         1-2 łyżki śmietany
·         Przecier pomidorowy
·         Pęczek pietruszki(my akurat daliśmy cały)
·         Sól, pieprz
·         Przyprawy: suszone chilli, tymianek,
 kmin rzymski, szczypta kurkumy
·         Oliwa



Gołąbki: Kapustę wkładamy do garnka, zalewamy wrzątkiem, zostawiając pod przykryciem na ok. 30 minut. Kaszę jaglaną gotujemy wedle opakowania lub po naszemu :P (sposób jej przygotowania opisaliśmy wcześniej w innym przepisie). Pieczarki czyścimy, obieramy i obgotowujemy chwilę. Siekamy je bardzo drobno, podobnie jak paprykę. Marchewkę gotujemy.  Teraz nasze warzywa wrzucamy do malaksera i mielimy.  Ugotowaną kaszę, pęczek pietruszki i warzywa dodajemy do miski. Tak przygotowany farsz przyprawiamy solą i pieprzem oraz przyprawami. My dodaliśmy suszone chilli, tymianek oraz utarty w moździerzu kmin rzymski. Warzywny farsz zawijamy w liście kapusty(oczywiście w każdy z osobna ;). Tak przygotowane gołąbki wkładamy do garnka z rozgrzaną oliwą(Warto na dno ułożyć liście kapusty, co nie pozwoli, aby nasze gołąbki się przypaliły. Następnie dodajemy przecier ok. 1 dużą łyżkę oraz rosołek rozrobiony w 300 ml gorącej wody. Gotujemy z 7-10 min na wolnym ogniu. Gołąbki przekładamy do naczynia żaroodpornego lub do zapiekania i wkładamy do piekarnika nastawionego na 180 stopni. Zapiekamy około 15 minut, a następnie wyciągamy i posypujemy serem żółtym. Znów wkładamy jeszcze na moment do pieca.

Sos: Wywar pomidorowy z gołąbków przelewamy do małego garneczka, powoli dodając śmietanę oraz szczyptę kurkumy dla koloru. Wszystko robimy na wolnym ogniu. Po chwili doprowadzamy sos do zagotowania i od razu ściągamy z kuchenki. 


czwartek, 24 kwietnia 2014

Gołąbki z kaszą jaglaną i mięsem z kurczaka

Kolejny przepis z użyciem kaszy jaglanej w naszym wykonaniu. Tym razem przyszedł czas na gołąbeczki :P. Czy ta potrawa jest zdrowa ? Chyba nie do końca. Gołąbek nie zawsze musi być z ryżem, prawda ?:D


·         Pół kapusty włoskiej
·         1 pieś z kurczaka(podwójna)
·         1 szklanka kaszy jaglanej
·         Przecier pomidorowy
·         1 kostka rosołowa z kury lub połowa
·         15-20 dag pieczarek
·         Oliwa
·         Sól pieprz
·         Przyprawy wedle gustu: my użyliśmy suszonego tymianku i chilli


Kapustę wkładamy do garnka i zalewamy wrzątkiem, zostawiając ją tam pod przykryciem na jakieś 30 minut. Kaszę jaglaną gotujemy tak jak na opakowaniu lub po naszemu :P (sposób przygotowania na sypko kaszy, opisaliśmy wcześniej w innym przepisie). Pierś mielimy w maszynce albo w malakserze. Naszym zdaniem lepiej w maszynce do mięsa. Pieczarki czyścimy, obieramy i obgotowujemy chwilę. Następnie siekamy je bardzo drobno. Nasz farsz, czyli: kaszę jaglaną, piersi oraz pieczarki wyrabiamy w misce, doprawiamy solą i pieprzem oraz przyprawami. Zawijamy w liście kapusty(oczywiście w każdy z osobna :P ). Tak przygotowane gołąbki wkładamy do garnka z rozgrzaną oliwą(Warto na dno ułożyć 1-2 liście kapusty co nie pozwoli, aby nasze gołąbki się przypaliły. Następnie dodajemy przecier mniej więcej 3 łyżki, oraz rosołek rozrobiony w około 300 ml gorącej wody. Gotujemy na wolnym ogniu do czasu, aż kapusta będzie miękka. 

wtorek, 22 kwietnia 2014

Zupa chrzanowa mojej mamy :)

Wiadomo, że już po świętach... ale przepis na tę zupę jest uniwersalny, nie tylko na Wielkanoc :)

Składniki:
·         Około 2 litrów wody
·         4-5 ziarenek ziela angielskiego
·         2-3 liście laurowe
·         30-40 dag boczku wędzonego (lub jakiejkolwiek wędzonki)
·         2-3 kiełbasy wędzone oraz białe w podobnej ilości
·         4 ugotowane na twardo jajka
·         Sól, pieprz
·         Przyprawy wedle gustu
·         Chrzan w słoiczku (u nas był to świeży chrzan)
·         3 łyżki śmietany 18%
·         Kromki chleba na grzanki
·         Rzeżucha do dekoracji





Do garnka wlewamy wodę, po kolei dodając ziele angielskie, liść laurowy oraz wędzonkę i zagotowujemy. Następnie wrzucamy kiełbasę wędzoną oraz przyprawiamy do smaku solą i pieprzem (oraz ulubionymi przyprawami). Gotujemy jeszcze ok. 10 min na wolnym ogniu, aby wywar przeszedł aromatem kiełbasy. Stopniowo dodajemy chrzan (wedle własnego  smaku). Na końcu zaprawiamy zupę śmietaną. Do drugiego garnka wrzucamy białą kiełbasę i chwilę parzymy we wrzątku. Wyciągamy i kroimy ją w grubsze plastry. Chleb kroimy w kostkę i smażymy na rozgrzanej patelni. Na dnie talerza układamy białą kiełbasę oraz pokrojone jajko i wszystko zalewamy zupą. Na górze układamy grzanki i posypujemy rzeżuchą do dekoracji.

sobota, 19 kwietnia 2014

„Jaglany obiad” :D, bo innej nazwy nie wymyśliliśmy :D

Zafascynowani kaszą jaglaną stworzyliśmy obiad, gdzie głównym składnikiem na talerzu była właśnie ona :). Znajdował się tam również łosoś, sałatka z w/w kaszy, brokuły, a wszystko uwiecznił dip śmietanowo-chrzanowy. Co nam wyszło musicie sami ocenić ;).

                                                                                                                   
Szklanka kaszy jaglanej
Kilka plastrów szynki konserwowej
2-3 duże ogórki kiszone
2 jajka ugotowane na twardo
Pół cebuli
Sól, pieprz
Oliwa
Filet z łososia
2-3 jajka do panierki
Papryka mielona ostra
   Brokuły
 2 łyżki śmietany
1 łyżka chrzanu


Sałatka z kaszą jaglaną: Sposób jak ugotować kaszę na sypko znajdziecie oczywiście na naszym blogu, w przepisie „Zapiekanka z białą kiełbasą na kaszy jaglanej”. Przygotowaną już wcześniej kaszę wrzucamy do miski. Szynkę kroimy w drobną kostkę, podobnie jak jajka i ogórki oraz cebulę. Dodajemy do miski, gdzie znajduje się kasza i wszystko mieszamy. Doprawiamy solą i pieprzem.




Łosoś w panierce z kaszy jaglanej: Fileta kroimy, wedle uznania. W głębokim talerzu rozbijamy 2 jajka dodając szczyptę papryki mielonej, a na płaski talerz wsypujemy wcześniej już ugotowaną kaszę. Na patelni rozgrzewamy oliwę. Łososia najpierw moczymy w jajku, a potem panierujemy w kaszy i układamy na patelni, smażąc około 2 minuty z każdej strony na wolnym ogniu (Uważajcie kasza czasem potrafi zachować się jak popcorn w mikrofalówce :D). Gdy będzie już gotowy wykładamy go na papierowy ręcznik.
Brokuły: Wrzucamy do wody i gotujemy tak, aby były al’dente. Od zagotowania z 2-3 min. Następnie wyciągamy, hartujemy zimną wodą i dajemy im chwilę odpocząć. Po około 15 min moczymy w jajku i smażymy na rozgrzanej patelni, ale dosłownie moment.

Dip śmietanowo-chrzanowy: Śmietanę i chrzan łączymy w małej miseczce, energicznie mieszając. Doprawiamy pieprzem. My dodaliśmy jeszcze ziół prowansalskich, bo je lubimy :D. 

piątek, 18 kwietnia 2014

„Keks Biszkoptowy” z dżemem i galaretką żurawinową




Składniki na biszkopt:
·         3 jajka
·         ¾ szklanki cukru
·         3 łyżki mąki pszennej
·         3 łyżki mąki ziemniaczanej
·         2 łyżki wody
·         Ewentualnie mała płaska
            łyżeczka proszku do pieczenia

Składniki na resztę:
·         1 galaretka żurawinowa
·         Mały słoiczek dżemu żurawinowego
·         Cukier puder opcjonalnie

Na początku oddzielamy żółtka od białek. Białka ubijamy na sztywną pianę. Dalej ubijając, dodajemy stopniowo cukier. Następnie miksując, należy powoli dodawać po jednym żółtku. W miseczce mieszamy obie mąki(można dodać proszku, my go nie dodawaliśmy), ale warto przesiać mąki, wtedy będą pulchne i unikniemy grudek. Dodajemy porcjami do masy jajecznej, delikatnie mieszając łyżką. W międzyczasie dodajemy wodę. Łączymy wszystkie składniki. Gotowe ciasto przekładamy do formy (tym razem była to forma keksowa) i pieczemy w nagrzanym piekarniku ok. 25-30 min. w temperaturze 180°C. (Biszkopt należy piec od razu po przygotowaniu i zawsze w nagrzanym piekarniku). Po upłynięciu czasu sprawdzamy wykałaczką czy jest już gotowy. 

czwartek, 17 kwietnia 2014

Zapiekanka z białą kiełbasą na kaszy jaglanej ;)

Przepis, którym teraz chcielibyśmy się z wami podzielić, patrząc na ilość składników wygląda może na czasochłonny i drogi. Ale tak na prawdę jest to danie bardzo łatwe w wykonaniu, tanie, a co najważniejsze smaczne, a dzięki kaszy jaglanej chyba też zdrowe :D ?!.

Składniki:
·         3-4 kiełbaski białe
·         1,5 szklanki kaszy jaglanej
·         Połowa dużej papryki czerwonej
·         1 duży pomidor lub 2 średniej wielkości
·         Ser żółty tarty 20 dag
·         Połowa dużej cebuli
·         Przyprawy suszone: u nas było to: oregano, zioła prowansalskie, curry, papryka czerwona i szczypta chilli
·         Sól, pieprz
·         Oliwa
Sos pomidorowy:
·         Puszka pomidorów w całości
·         1-2 kromki ciemnego pieczywa
·         Sól, pieprz
·         Troszkę startego żółtego sera
·         Trochę ketchupu 

P.S My robiliśmy to w dość małym naczyniu żaroodpornym, ale to z powodu, że nie wiedzieliśmy, co nam wyjdzie po połączeniu takich składników. Składniki podane powyżej są na naczynie żaroodporne oczywiście większe.

Kaszę jaglaną wsypujemy do garnka i zalewamy 3 szklankami wody. Gdy zacznie się gotować, czekamy około 3-4 minuty, po czym owijamy garnek w ręcznik i dajemy pod poduszki do łóżka :D metodą naszych babć na 40-45 minut. Wtedy powinna stać się sypka. Cebulę kroimy drobno, a kiełbaski w talarki o grubości ok. 0.5 cm. Przesmażamy wszystko na dobrze rozgrzanej patelni od 3 do 5 minut. Paprykę kroimy w drobną kostkę, a pomidory w plastry. Pomidory z puszki wrzucamy do wysokiego naczynia dodajemy pokruszone kromki, starty żółty ser wszystko blendując. Doprawiamy solą i pieprzem. Naczynie żaroodporne wysmarowujemy oliwą(lub masłem). Gdy minie 40 minut wyciągamy naszą kaszę i układamy jej warstwę na dnie naczynia o grubości mniej więcej 1 cm. Następnie polewamy ją wcześniej przygotowanym sosem. Rozprowadzamy po naczyniu kiełbasę z cebulą, a w następnej kolejności posypujemy startym serem. Można teraz przyprawić ulubionymi przyprawami np. oregano, curry itd. Teraz w naczyniu lądują pomidory wraz z papryką czerwoną, po czym dodajemy kolejną warstwę kaszy jaglanej i niestety my musieliśmy na tym etapie zakończyć nasza „układankę” i wszystko polać sosem, ponieważ mieliśmy za małe i za niskie naczynie do zapiekania :) Ale wy jak najbardziej dalej możecie działać :D. A tak to zapiekankę wkładamy do piekarnika ustawionego na 180 stopni na około 30 minut. Po tym czasie odkrywamy naczynie i posypujemy resztą startego żółtego sera, wkładając jeszcze na jakieś 3-4 minuty, żeby ser ładnie się rozpuścił po całości ;). 



Smacznego !! Jak widać nawet kaszę jaglaną i białą kiełbasę da się połączyć w przepyszne danie :D 

poniedziałek, 14 kwietnia 2014

Murzynek prosty i łatwy, a jaki reprezentatywny ! ;)


Dzisiaj wrzucamy przepis na ciasto dość powszechne i wszystkim znane, ale w naszym wykonaniu może konkurować nawet z "Frozen Haute Chocolate" :D


Składniki:
         1 margaryna
·      Pół szklanki mleka lub wody
·      Mniej niż 2 szklanki cukru
·      4 łyżki kakao
·      4 jaja
·      2 szklanki mąki
·      Łyżka proszku do pieczenia
·      30 dag orzechów włoskich
·      Konfitura śliwkowa/ dżem        



Składniki takie jak: mleko, margaryna, cukier oraz kakao podgrzać do całkowitego rozpuszczenia. Odlać pół szklanki na polewę. Po wystudzeniu dodać mąkę, proszek, żółtka, 3-4 łyżki konfitury oraz utarte orzechy (ja skorzystałem z moździerza). Wszystko wymieszać. Po czym delikatnie dodawać ubitą pianę z białek. Można jeszcze dodać troszkę konfitury(wedle gustu), co sprawi, że ciasto, nie będzie w środku suche, tylko z lekką nutą śliwki. Przełożyć ciasto do posypanej bułką tartą blaszki, posypujemy orzechami i pieczemy w temperaturze około 180 stopni C przez mniej więcej 40 minut (u mnie była to opcja z termoobiegiem). Po wystygnięciu polewamy polewą czekoladową, którą wcześniej odlaliśmy. Smacznego! 

niedziela, 13 kwietnia 2014

„Blok jaglany z musem jabłkowym” - bardzo tani przepis

Bohaterem głównym dzisiejszego dania jest kasza jaglana, która ma wiele właściwości zdrowotnych, a do tego jest uniwersalnym składnikiem w kuchni. Można ją podawać na słodko (jak w moim przepisie) i na słono. Deser ten naprawdę nie wymaga kulinarnych umiejętności szefa kuchni :D





Składniki:
·         2 opakowania po 200 g kaszy jaglanej
·         Mus jabłkowy
·         4-5 łyżeczek cukru kryształ






Kaszę jaglaną gotujemy tak jak podane jest na opakowaniu. Ogólnie chodzi o to, żeby była sypka. Czekamy aż przestygnie. Formę keksową smarujemy masłem i posypujemy bułką tartą. Na dnie układamy warstwę kaszy i posypujemy cukrem, następnie warstwę musu jabłkowego i tak na przemian. Ważne jest, aby na górnej warstwie znalazła się kasza. Zapiekamy w rozgrzanym piekarniku (180 stopni), około 25 minut. Po wyciągnięciu z piekarnika czekamy aż przestygnie tak, aby łatwo było ją wyjąć w całości. 

SMACZNEGO!

sobota, 12 kwietnia 2014

„Tarta galaretkowa” z bitą śmietaną i karmelizowanymi bananami.

Kolejny eksperyment z galaretkami :)

 


Składniki:
·         1 op. galaretki truskawkowej
·         2 op. galaretek cytrynowych 
·         2 serki homogenizowane(truskawkowe)
·         2 banany
·         ¾ szklanki cukru
·         Sok z połowy cytryny
·         1 bita śmietana



Galaretkę truskawkową przygotowujemy tak, jak pisze z tyłu na opakowaniu ( ja akurat, dałem mniej wody niż było napisane). Gdy zacznie już tężeć i będzie miała konsystencję „galaretkowatą” w ok. 70-80% :D przerzucamy ją do wysokiego naczynia dodając serki homogenizowane i wszystko miksujemy mniej więcej 4 minuty. Przelewamy do foremki na tarte albo tortownice(polecam raczej tortownice, w której można np. wyłożyć spód biszkoptami). Banany myjemy, obieramy i kroimy na plastry(skrapiamy je sokiem z cytryny). Cukier karmelizujemy na patelni, po chwili dodając do niego owoce. Chwilę wszystko smażymy i ściągamy z pieca, dając temu wystygnąć. Banany układamy na warstwie galaretki z serkiem. Następnie rozrabiamy w miseczce galaretki cytrynowe tak jak pisze z tyłu na opakowaniu :P. Czekamy, aż dość mocno przestygną, po czym zalewamy nimi całą formę. Wkładamy do lodówki na jakiś czas. Po zastygnięciu dekorujemy bitą śmietaną i np. wiórkami czekoladowymi.

czwartek, 10 kwietnia 2014

„Sałatka z ogórka i cebuli

Nie dość, że prosta to szybka i pyszna. Idealna do obiadu np. polskiego schabowego :D



Składniki:
·         4 duże ogórki kiszone
·         4-5 ogórków konserwowych z chilli(można je kupić w Biedronce:P)
·         1 mała lub pół dużej cebuli(u mnie to była czerwona, bo taką lubię)
·         1 średnie jabłko
·         Szczypta cukru albo soli(pieprzu)
·         Pół soku z limonki/cytryny




Proporcje, można oczywiście zmieniać wedle gustu ;)


Ogórki konserwowe(uważajcie, bo są ostre;P) kroimy dość drobno, podobnie jak cebulę, a ogórki kiszone w średniej grubości kostkę. Jabłko dobrze myjemy, nie obierając go, a następnie kroimy w małe paski(na tak zwaną zapałkę). Wiecie co? tak naprawdę kroimy wszystko tak jak uważamy za stosowne :P bo najważniejszy jest przecież smak ;). Na samym końcu skrapiamy sokiem z połowy limonki lub cytryny, i doprawiamy szczyptą cukru albo soli(pieprzu) jak kto woli. ;)

środa, 9 kwietnia 2014

Faszerowana rolada ziemniaczana - danie za "grosze" ;)

Hej wrzucam przepis na baardzo tanią potrawę! nieskomplikowaną w przygotowaniu:P a jaką pyyszną! ;)



Składniki:
Ok. 0,5 kg ziemniaków
     2-3 łyżki mąki ziemniaczanej
     1 jajko
     1,2 kiełbaski śląskie
     Mała czerwona papryka
     Mała cebula
     Sól, pieprz
     Zioła prowansalskie, tymianek, chili w proszku i kurkuma dla koloru, oliwa

  •  Kiełbaski, cebulę i paprykę kroimy w średniej wielkości kostkę a następnie przesmażamy na rozgrzanej patelni. Wszystko doprawiamy solą i pieprzem.
  •  Ciasto posypujemy tymiankiem, a potem wyrabiamy podobnie jak na kuleczki ziemniaczane(jak je zrobić napisałem we wcześniejszych postach). Następnie rozciągamy je w dłoniach na placek o średnicy mniej więcej 20-25 cm, po czym układamy na nim wcześniej przesmażone składniki. Posypujemy chilli i pieprzem.
  •        Wszystko delikatnie zwijamy uważając, aby farsz nam nie uciekł. Ostrożnie przekładamy na blaszkę lub wysmarowane tłuszczem naczynie żaroodporne. Przed włożeniem do piekarnika posypujemy je kurkumą i ziołami prowansalskimi
  •     Wkładamy je do piekarnika ustawionego na 180 stopni na mniej więcej 25 min. U mnie była to funkcja termoobiegu, więc i czas pieczenia jest trochę inny….
Sos koperkowo-marchewkowy:  

Składniki:
·         Pęczek koperku
·         300-400 ml wody
·         1-2 średnie marchewki
·         Pół kostki warzywnej
·         2-3 łyżki śmietany 18 %
·         2 kromki ciemnego pieczywa
·         Sól, pieprz

        
         Do garnka wlewamy wodę, wrzucamy pół kostki warzywnej. Gdy kostka się rozpuści, ścieramy do garnka marchewki oraz dodajemy wcześniej umyty i posiekany pęczek koperku. Wszystko chwile gotujemy, doprawiamy sola i pieprzem. Następnie dodajemy śmietanę(warto pamiętać o tym, że trzeba to robić na bardzo małym ogniu)oraz pokrojone kromki w kostkę. Po 3 minutach ściągamy sos z ognia, a na końcu wszystko blendujemy, dzięki czemu ładnie zgęstnieje i stanie się aksamitny.


poniedziałek, 7 kwietnia 2014

„Galaretkowe serduszka pomarańczowe” posypane czekoladą

Podaje przepis na nietypowe muffinki :) Może nie są błyskawiczne, ale za to bardzo pyszne :D



Składniki:
·         1 op. galaretki truskawkowej
·         1 op. galaretki agrestowej
·         Foremki na muffinki.
·         Pół pomarańczy
·         1 serek homogenizowany(truskawkowy)
·         ¾ tabliczki czekolady
  




Galaretkę truskawkową przygotowujemy tak, jak pisze z tyłu na opakowaniu (choć ja akurat, dałem mniej wody niż było napisane). Gdy zacznie ona już tężeć i będzie miała konsystencję „galaretkowatą” w około 70-80% :D przerzucamy ją do wysokiego naczynia dodając serek homogenizowany i wszystko miksujemy około 3-4 minut. Następnie przelewamy do foremek mniej więcej do połowy. W między czasie rozrabiamy w miseczce drugą galaretkę tak jak pisze z tyłu na opakowaniu :P. Połówkę pomarańczy obieramy i kroimy w taką kostkę, aby spokojnie zmieściła się do naszej formy. Dokładamy ją do wcześniej zalanej galaretki truskawkowej. Gdy agrestowa galaretka już przestygnie, zalewamy nią wszystkie foremki muffinkowe, aż po sam wierzch. Wkładamy jeszcze na jakiś czas do lodówki. Po około godzinie, tak przygotowane galaretkowe muffinki wyciągamy z foremek, układamy na talerz i dekorujemy czekoladą. Ja zrobiłem trochę polewy, a resztę wykorzystałem do zrobienia wiórek czekoladowych… . 

ENJOY !